TOGG Fiyat Belli Oldu! Fiyatlar İyi Peki Araba Var mı?

  • Konbuyu başlatan Volkan Manav
  • Başlangıç tarihi
V

Volkan Manav

Guest
TOGG Fiyat
TOGG Fiyat

Merakla beklenen ve “Türkiye’nin Otomobili” diye lanse edilen TOGG Fiyat bugün resmen ortaya çıktı. Peki en büyük soru şu; otomobil var mı?

TOGG
yani Türkiye Otomobil Girişim Grubu AŞ geliştirmesini yaptığı TOGG otomobilini ya da onların deyimi ile “akıllı cihazı” satışa sunmaya hazırlanıyor. Merakla beklenen TOGG Fiyat skalası nihayet belli oldu. Açıkçası fiyatlar beklenenden çok daha iyi bir şekilde karşımıza çıktı ve tüm Türkiye de bu fiyatlara oldukça sevinmiş görünüyor.

Öncelikle araçtan tek bir model var bunu belirtelim. Bu da V1 RWD olarak adlandırılıyor. Bu aracın da 3 farklı versiyonu bulunuyor. Peki bu 3 otomobilin pardon akıllı cihazın fiyatlandırması nedir?

  • V1 RWD Standart Menzil 953 bin TL
  • V2 RWD Standart Menzil 1 milyon 55 bin TL
  • V2 RWD Uzun Menzil 1 milyon 215 bin TL

Olarak fiyatlar açıklandı. Bu segmentte bu araçların fiyatlarının oldukça uygun hatta ucuz olduğunu bile söyleyebiliriz. Bu noktada Türkiye’de elektrikli otomobil satan üreticilerin “rekabet” konusunda nasıl bir yol izleyeceklerini de ciddi anlamda merak ediyoruz. Zira baktığınızda TOGG bir özel girişim ve bu fiyatlara baktığımızda da rakiplerinden bir hayli avantajlı görünüyor.

TOGG Sipariş Süreci Nasıl İşleyecek?​


Öncelikle TOGG, 2023 yılı içinde toplamda 20 bin adet otomobil üretimi yapacak. Bunlardan 12 bin adeti için ön sipariş süreci 16 Mart ve 27 Mart tarihleri arasında başlayacak. İnternet sitesinden ve uygulama üzerinden ön sipariş verilebilecek. Tabii ön sipariş verdiğinizde ön de bir ödeme yapmanız gerekiyor. 60 Bin TL ön ödeme yaptıktan sonra dijital çekiliş yolu ile (Noter Huzurunda) kazananlar açıklanacak. Çekiliş 28 Mart tarihinde yapılacak. Bu noktada 60 bin TL yatıran ama çekilişte ilk 12 bin kişiye girmeyen kişilerin 60 bin TL ücretlerinin iadesi ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Para ne kadar TOGG’da kalacak bu konuda bir bilgi yok.

Şimdi birçok kişi 20 bin otomobil pardon akıllı cihaz üretilecek de neden 12 bin adet halka satılacak diye soru soruyor olabilir. Bizim aldığımız bilgiye göre kalan 8 bin adet TOGG otomobil şu şekilde dağıtılacak.

  • 500 Adet Devlet Kurumları
  • 2023 Adet Özel Seri
  • 5 Ortağın Kendi Payları

Burada da şu soru ortaya çıkıyor. Otomobil satmak için kurulan bir AŞ, neden ortaklarına aşağı yuları 5.477 otomobili kendisi alıyor? Zaten işi otomobil satışı olan bir üretici tüm otomobillerini neden “dijital çekiliş” ile dağıtmıyor da bu otomobilleri pay ediyor?

Neyse, sonuçta TOGG için artık geri sayım başlamış görünüyor. Kısa süre içinde TOGG’u yollarda görebileceğiz. Bu bir hayaldi ve bir şekilde gerçekleşiyor. Yine burada bir soru daha var; 15 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında olmaz da hani olursa ve yeni bir Cumhurbaşkanı göreve gelirse; bu noktada üretimsel, fiyatsal ve stratejik anlamda bir değişim olabilir mi?

TOGG Fiyat Belli Oldu! Fiyatlar İyi Peki Araba Var mı? yazısı ilk önce TeknoBurada üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 
Üst