Snapdragon 8 Gen 3’ün Özellikleri Sızdırıldı

  • Konbuyu başlatan Mustafa Kılıç
  • Başlangıç tarihi
M

Mustafa Kılıç

Guest
Snapdragon 8 Gen 3 ile ilgili yeni söylentiler şimdiden su yüzüne çıkıyor. İşlemcinin çekirdek kümesi ve birçok detayı netlik kazandı.

Qualcomm cephesinde üst segment telefonlar için daha Snapdragon 8+ Gen 2’nin duyurusu bekleniyor. Fakat bu durum gerçekleşmeden Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin bazı detayları ortaya çıkarıldı. Yeni bir raporda amiral gemisi yonga setinin CPU düzenlemesini detaylandırıldı.

İlk raporlarda Snapdragon 8 Gen3, 1+4+3 düzenlemesi şeklinde Snapdragon 8 Gen 2 ile aynı çekirdek düzenine sahip olacağı iddia edildi. Fakat durum öyle görünmüyor. Snapdragon 8 Gen 3’te çekirdek düzeni 1 +5+2 şeklinde görünüyor.

Qualcomm bir sonraki işlemcisinden performans çekirdeği sayısını artırdığı görülüyor. Bunun için de verimlilik odaklı bir çekirdek feda edilecek. İşlemcide asıl performansı 3,2 GHz saat hızına sahip bir Cortex X4 çekirdeği belirleyecek. Daha önceki raporlarda bu çekirdek hızının 3.75 GHz‘e kadar çıkabileceği iddia edilmişti. Bu durum belki sadece Galaxy S24 serisine özel olabilir.

qualcomm.webp


İşlemci biriminde ayrıca beş Cortex A720 çekirdeği 3.0GHz hızında çalışacak ve iki Cortex A520 çekirdeği 2.0GHz frekansına sahip olacak. Sızıntı, CPU düzenlemesi ve saat hızlarının yanı sıra Snapdragon 8 Gen 3’ün UFS 4.1 dahili depolama, 7.500 MT/sn’lik LPDDR5 bellek, Adreno 750 GPU ve Qualcomm X75 5G modem desteğiyle geleceğini de gösteriyor. En son sızıntılara göre Snapdragon 8 Gen3, TSMC’nin N4P işlem düğümünde üretilecek.

Öte yandan bir başka sızıntı, Snapdragon 8 Gen 3’ün Geekbench sonuçlarını ortaya çıkardı. Buradaki verilere göre işlemci tek çekirdekte 1930, çok çekirdek testinde 6236 puan alabiliyor. Eğer bu sonuçlar doğru ise Qualcomm ilk kez Apple’ın A serisi işlemcilerini tek çekirdek performans testinde geçebilir. Tabii A17 Bionic’in 3nm sürecinde üretilecek olmasıyla dengeler yeniden Apple lehine değişecektir.

Snapdragon 8 Gen 3’ün Özellikleri Sızdırıldı yazısı ilk önce TeknoBurada üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 
Üst