MediaTek’in Şimdiye Kadarki En Güçlü İşlemcisi: Dimensity 9200+

  • Konbuyu başlatan Eyüp Can Yılmaz
  • Başlangıç tarihi
E

Eyüp Can Yılmaz

Guest
MediaTek’in önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek yeni güçlendirilmiş Dimensity 9200+ işlemcisi şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olacak.

MediaTek, bu yılın başlarında Dimensity 9200’ü en üst düzey işlemci olarak piyasaya sürdü ve bu işlemci ile bu yıl Vivo tarafından piyasaya sürülen en premium telefonlardan bazılarına da güç vermeyi başardı. Şimdi ise şirket seviyeyi biraz daha arttırarak bu işlemcinin güncellenmiş ve güçlendirilmiş sürümünü yayınlamayı planladıklarına dair söylentiler dolaşmaya başladı. Yeni işlemcinin isminin Dimensity 9200+ olarak adlandırılması ve bu yıl MediaTek’in en güçlü 5G bağlantısına sahip işlemcisi olması bekleniyor.

Sızıntıları ile meşhur Weibo kullanıcısı Dijital Sohbet İstasyonu tarafından yapılan paylaşım ile Dimensity 9200+ işlemcisinin yolda olduğu belirtildi. İsminden de anlaşılacağı üzere Dimensity 9200’ün yükseltilmiş bir sürümü olduğunu ve muhtemelen artış gösteren bir CPU frekansına sahip olacağını söylemek zor değil. Hali hazırda piyasada bulunan Dimensity 9200 işlemcisi 3GHz frekansa kadar saat hızına sahip Cortex-X2 çekirdeğine, 2,85GHz’e kadar üç Cortex-A710 çekirdeğine ve 1,8GHz’e kadar dört güç verimliliği Cortex-A510 çerkideği ile sekiz çekirdekli mimariye sahip. Ayrıca bu işlemciye Immortalis-G715 GPU eşlik ediyor.

Dimensity 9200+


Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere bakılarak yeni işlemcisinin 1+3+4 mimari ve süper büyük çekirdeğin ana frekansının 3,05GHz’i aşmasını bekleyebiliriz. Muhtemelen yeni işlemci TSMC tarafından ikinci nesil 4nm prosesinde üretilecektir.

Dimensity 9200’ün AnTuTu puanı 1.2 milyon puanı geçmişti bu nedenle yeni işlemcinin en az 1.3 milyonun üzerinde puan ile görmeyi bekleyebiliriz. Qualcomm’un 1.3 milyonun üzerinde etkileyici bir AnTuTu puanı elde etmeyi başaran Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi ile rakip olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Vivo Pad 2 Gücünü MediaTek’ten Alacak

Dimensity 9200+ işlemcisinin ticari sürümünün bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca ortaya çıkan sızıntılara göre üç popüler marka olan Vivo, OPPO ve Xiaomi’nin piyasaya sürülecek olan işlemciyi cihazlarında kullanmayı düşündükleri söyleniyor.

MediaTek’in Şimdiye Kadarki En Güçlü İşlemcisi: Dimensity 9200+ yazısı ilk önce TeknoBurada üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 
Üst