Euro N'CAP Testlerinde 2021'in Şampiyonları

Araba meraklısı olup, gündemi ve güncel modelleri takip edip, Euro N'CAP testlerini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bu haberimizde sizlere, 2021 yılında Euro N'CAP testlerinde en yüksek puanı alan araçları, kategori ve sınıf olarak paylaşacağız.

Kaba tabir ile bilmeyenlere şu şekilde anlatalım. Euro N'CAP testlerinde, araçların ve kaza anında yolcuya gelecek olan hasarı ölçtükleri ve buna göre puan verdikleri bir test olarak biliniyor. Araçlar önden, arkadan ve yanlardan belirli hızlarda, duvar benzeri bir nesneye çarptırılarak, aracın ve yolcunun ne kadar hasar aldığı, araçtaki güvenlik sistemlerinin ne ölçüde çalıştığı ve işe yaradığı test ediliyor.
images (5).jpeg
Tüm bu etkenlerin ve sonuçların karşısında, teste tabii tutulan araca puan veriliyor. Bizde sizlerle 2021 yılının Euro N'CAP şampiyonlarını paylaşacağız. Sözü fazla uzatmadan sınıflarına göre, en yüksek puanları alan araçları sizlere aktaralım.
images (1).jpeg
Büyük SUV: Skoda Enyaq iV yolcuda
%94, çocuk yolcuda %89, yaya güvenliğinde %71, güvenlik yardımcılarında %82 aldı.
images (2).jpeg
Executive: Mercedes EQS yolcuda %96, çocuk yolcuda %91, yaya güvenliğinde %76, güvenlik yardımcılarında %80 aldı.
images (3).jpeg
Küçük Aile: Skoda Fabia yolcuda %85, çocuk yolcuda %81, yaya güvenliğinde %70, güvenlik yardımcılarında %71 almıştır.
images (4).jpeg
Küçük MPV: Toyota Yaris Cross yolcuda %86, çocuk yolcuda %84, yaya güvenliğinde %78, güvenlik yardımcılarında %81 almayı başardı.

Tamamen elektrikli araçlar için ise, Euro N'CAP bu sınıfta yeteri kadar araç test edemediği için, sınıfının en iyisi olarak br araç gösterememiştir.
 
Üst