Android 14 İle Ekran Kilidinizi Daha Hızlı Açabileceksiniz

  • Konbuyu başlatan Eyüp Can Yılmaz
  • Başlangıç tarihi
E

Eyüp Can Yılmaz

Guest
Custom romlarda uzun zamandır olan Android 14 ile yeni gelen kilit ekranınızda şifre sonrası otomatik kilit açma özelliği ekleniyor.

Geçtiğimiz saatlerde Android 14’ün İkinci Geliştirici Önizlemesi yayınlanmaya başladı. Birinci önizleme gibi bu önizlemede de birçok yenilik ile birlikte karşımıza çıkmayı başardı. Bu yeni özelliklerden birisi ise Custom Rom kullanan kişilerin yakından bildiği ancak telefon yazılımını kullanan çoğu kişi için uzak olan doğru şifre girişinin ardından otomatik olarak kilidin açılması. Bu özellik uzunca zamandır Custom Romlar tarafından zaten aktif şekilde kullanılıyordu nihayet Google bu özelliği saf yazılımın içerisine de ekliyor.

Yeni özelliği daha detaylıca bakmak gerekirse henüz yeni güncelleme de aktif olarak kullanılmıyor ancak güncellemeye eklendiğine göre diğer güncellemelerde aktif hale gelmesii bekleyebiliriz. Bu özellik sayesinde telefonunuzun pin şifresini girdiğiniz de en son enter tuşuna basmanıza gerek kalmayacak. Eğer doğru şifreyi girerseniz otomatik olarak algılayarak telefonunuzun şifresini açacak.

Her ne kadar doğru şifre sonrası enter tuşuna basarak telefonunuzun şifresi daha güvenli olsa da otomatik olarak girmesinde de çok büyük güvenlik sorunları içermiyor. Ayrıca güvenlik sorununun da önüne geçebilmek için şifrenizin en az 6 basamaktan oluşturmanızı istemekte. Eğer şifreniz 6 basamaktan az ise bu özelliği kullanamıyorsunuz.

Android 14 Ekran Kilidi


Bu özelliği kullanmak isterseniz 6 basamaklı şifrenizi oluşturduktan sonra Ayarlar > Güvenlik ve Gizlilik > Cihaz Güvenliği > Ekran Kilidi seçeneğinin yanında bulunan Ayarlar simgesine dokunarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Kilidi Otomatik Onayla seçeneğini aktif veya deaktif hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hangi Marka Kaç Yıl Android Güncelleme Verecek?

Haberimizin üst bölümünde de belirttiğimiz gibi henüz Android 14’ün İkinci Geliştirici Önizlemesinde aktif olarak çalışmıyor. Google’ın bu özelliği ilerleyen önizlemelerde veya kararlı sürüm piyasaya sürüldüğünde çalışır hale getirmesi mümkündür.

Android 14 İle Ekran Kilidinizi Daha Hızlı Açabileceksiniz yazısı ilk önce TeknoBurada üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 
Üst